Διαγωνισμός #10 - Ντοπιολαλιά

ΚΟΜΙΟΥΝΙΤΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ

"Σάματις αγρικάς τον τόπο σου, αγλήγορα γραίνε λόγια..."

Μετάφραση: Ανοίγουμε το θέμα «Ντοπιολαλιά».

Βαθύτερη μετάφραση: Γράψε τη δική σου αγαπημένη λέξη ή έκφραση από κάποια τοπική διάλεκτο και οι τρεις με τα περισσότερα ΛΑΙΚΣ θα γίνουν το επόμενο facebook post της Q! 

ΥΓ. Απαραίτητη και η μετάφραση! Emoji που βγάζει τη γλώσσα

16 Σχόλια
ΟΜΟΤΙΜΟΣ

Αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μέλι. Φιλια σύντεκνοιΚαρδιά μεταφραση το καλο πραγμα θει υπομονή 

ΟΜΟΤΙΜΟΣ

Τι κάμεις  μωρέλη μου??   Μετάφραση: Τι κάνεις  μωρό μου??  (Μυτιλήνη)   xDD  <3  <3

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

ναι θυμήθηκα κι εγώ χάρη στον Dionisos.λοιπόν Μυτιλήνη.πάρε ένα κατοσταρελι να μου φέρεις ένα πιτελι.Ή πάρε πασαδελι μ το οδοντοβουρτσελι μ.

υγ.μετάφραση δεν κάνω.βαριέμαι.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

και μη ξεχνάμε το ένα και μοναδικό που λέγεται αποκλειστικά στη μια και μοναδική ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.

να σε πάρω κιμά να με κανεις κεφτέδες.

υγ.αν θέλετε μετάφραση κι εδώ τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΣ

—Λο μάνα, πού έβαλες το power bank?

—Κορώνα μου, μέσα στο backpack ψάξε...

(Λακωνική Μάνη)

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

Ξυμπλητσως να κάνουμε χαζά

Μεταφραση:ξεγυμνωσου να κανουμε τρελες

Ντοπιολαλιά από Καρδίτσα 

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

Ησεις τι Κάντι; Ημείς βαράμε ντιβερλιγκες ολ'μερα κλώθ'με τον αέρα αλλά τι α κάινς με τέτοια ζέστα. 

-Λάρισα Εμπιστευτικό- 🧐

ΛΕΚΤΟΡΑΣ Sol
ΛΕΚΤΟΡΑΣ

καρκώθηκα=πνίγηκα

πορτόνι = καγκελόπορτα

αγκαθός= γωνία από το καρβέλι ψωμί

φαρομανάω = διασκεδάζω, γλεντάω

βρείτε τον τόπο. είναι νησί του Ιονίου

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

Σαμοθρακίτικη έκφραση. 

γείσι απ τς ιφτακόσ; = είσαι από τους εφτακόσιους;

Μετάφραση: είσαι αφελής; / είσαι χαζός;

Εξήγηση:

Μετά το ξέσπασμα της ελληνικής επανάστασης, τον Απρίλιο του 1821, οι Σαμοθρακίτες αρνήθηκαν να πληρώσουν φόρους στον τούρκο κατακτητή, τότε η τουρκική κυβέρνηση απασχολημένη με άλλα προβλήματα δεν πήρε κανένα μέτρο εναντίον της Σαμοθράκης, αργότερα όμως, την 1η Σεπτεμβρίου, ο τουρκικός στόλος αποβίβασε στο νησί 1000 στρατιώτες, για να καταστείλουν την ανταρσία των Σαμοθρακιτών.Οι επαναστατημένοι Σαμοθρακίτες για να γλυτώσουν τη σφαγή ανέβηκαν στα βουνά του νησιού. Οι Τούρκοι βγάλαν φιρμάνι ότι θα δώσουν χάρη σε όσους Σαμοθρακίτες κατέβουν από τα βουνά και παραδοθούν. Εφτακόσια άτομα πίστεψαν τους Τούρκους και παραδόθηκαν. Οι Τούρκοι τους σφάξανε όλους και από τότε η έκφραση είσαι από τους εφτακόσιους αποδίδεται στους αφελείς.

ΑΡΧΗΓΟΣ

Απόστασα =κουράστηκα ❤😂

ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΕΝΟΣ

Ο χρήστης @Maria  έγραψε:

"Σάματις αγρικάς τον τόπο σου, αγλήγορα γραίνε λόγια..."

Μετάφραση: Ανοίγουμε το θέμα «Ντοπιολαλιά».

Βαθύτερη μετάφραση: Γράψε τη δική σου αγαπημένη λέξη ή έκφραση από κάποια τοπική διάλεκτο και οι τρεις με τα περισσότερα ΛΑΙΚΣ θα γίνουν το επόμενο facebook post της Q! 

ΥΓ. Απαραίτητη και η μετάφραση! Emoji που βγάζει τη γλώσσα

ιντα ξανιης μαρη, εματιασες σμε πιο.

εν ξανιοσε, τα καισια ξανιο.

μεταφραση:

Τι με κοιτας μωρη, με ματιασες πια.

δεν κοιταω εσενα, τα βερυκοκα κοιταω.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Ω ντιρλαντά, ντιρλανταντά
Όλοι μαζί το ντιρλαντά
Ω ντιρλαντά, ντιρλανταντά
Είμαστε όλοι λεβεντιά

ΚΟΜΙΟΥΝΙΤΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ

@evadespell89  @Sol  @Dionisos12  @margaritad είστε οι νικητές του διαγωνισμού (ύστερα από ισοψηφία στην 3η θέση)! 

Είστε έτοιμοι να γίνετε διάσημοι;! Σύντομα οι φράσεις σας θα γίνουν το επόμενο facebook post της Q!

Εάν θέλετε μπορείτε να μας στείλετε σε προσωπικό μήνυμα το username που έχετε στο facebook, για να σας κάνουμε mention όταν ανέβει το post! Καρδιά

ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΕΝΟΣ

Το Κρατς?

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

Το κατσί πήρε τα τσουράπια μου και τώρα που το κυνηγάει ο στσιούλος, χάιντε να τα βρω. Στείλε το μιτσί να τα βρεί. Σταμάτα  να πίνεις βερ, πιες λίγο ούι και γκρενινη να βοηθήσεις τεμπελόσκυ νάνι.

Το γατάκι πήρε τις κάλτσες μου και τώρα που το κυνηγάει ο σκύλος, άντε να τις βρω. Σταμάτα να πίνεις κρασί, πιες λίγο νερό και τρέξε να βοηθήσεις τεμπέλη.

Μέγαρα

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

Σε συνεργείο αυτοκινήτων στην Λάρισα, λέει ο πελάτης στον μάστορα.

Καπ καπ απ' κάτ καν γκουπ γκουπ.

Μερικές φορές από κάτω από το αυτοκίνητο ακούγεται κάτι να χτυπάει.