Γίνε δότης μυελού των οστών.

ΕΘΕΛΟΝ ΣΤΑΦ

Εάν είσαι μεταξύ 18-45 χρονών και σε καλή κατάσταση υγείας μπορείς να γίνεις κι εσύ εθελοντής δότης μυελού των οστών δίνοντας λίγο σάλιο, λίγο αίμα, λίγα κύτταρα και λίγο από το χρόνο σου για τους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη.

Ο δότης μυελού των οστών σώζει άτομα με καρκίνο στο αίμα ή με άλλα αιματολογικά νοσήματα. Μόλις τρεις στους δέκα συνανθρώπους μας με καρκίνο στο αίμα βρίσκουν συμβατό δότη από την οικογένεια τους. Οι υπόλοιποι αναζητούν δότη, με τα άτομα που ψάχνουν, ετησίως να φτάνουν τα 50.000 παγκοσμίως.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεθούμε συμβατοί, εάν γίνουμε δότες, ίσως βρεθούμε και μετά από χρόνια. Όταν θα φτάσει εκείνη η στιγμή, η διαδικασία είναι η εξής: Ο δότης δωρίζει ελάχιστα γι’ αυτόν κύτταρα (3 εκατομμύρια κύτταρα από τα 500 δισεκατομμύρια που παράγει κάθε μέρα ο μυελός των οστών), τα οποία συλλέγουμε είτε από το αίμα, είτε κατευθείαν από τον μυελό. Τα κύτταρα αυτά τα αντικαθιστά ο μυελός μας άμεσα. Τον ασθενή μπορούμε να τον γνωρίσουμε και να μάθουμε ποιος είναι μετά ένα χρόνο μετά της επέμβασης, μέχρι τότε ενδέχεται να είναι κάποιος από την άλλη άκρη του κόσμου, αλλά και ο γείτονας μας.

Αν θέλετε να γίνετε δότες μπορείτε να απευθυνθείτε σε συνεργαζόμενα κέντρα εγγραφής σε όλη την χώρα, σε χώρο ή εκδήλωση του “Χάρισε Ζωή” ή ακόμα και από το σπίτι συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής. Αν είστε ο τυχερός, θα ενημερωθείτε και θα πρέπει να απευθυνθείτε στα συνεργαζόμενα νοσοκομεία και ειδικούς χώρους σε όλη τη χώρα.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο: https://www.xarisezoi.gr/ και στο https://www.oramaelpidas.gr/el/home/ 

Τι λες λοιπόν; Θα βοηθήσεις στο έργο αυτό; Μήπως έχεις γίνει ήδη δότης; Γράψε μας την εμπειρία σου στα σχόλια.

2 Σχόλια
ΟΜΟΤΙΜΟΣ

Είμαι δότης χρόνια. Γίνεσαι πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα. Δεν με έχουν καλέσει ποτέ . Αλλά να σας πω κάτι..παρότι δεν έχω βοηθήσει νιώθω καλά γιατί δεν χρειάζεται να τρέχω κάθε φορά που μας κατακλύζουν τα ΜΜΕ με παιδάκια που ψάχνουν δότη.. Ξέρω αν είμαι συμβατή θα με καλέσουν.  Πάντα θα με έτρωγε σαράκι αν μπορώ να βοηθήσω να ζήσει μια ψυχούλα

ΟΜΟΤΙΜΟΣ

Μακάρι να είχανε όλοι οι άνθρωποι αυτό το  σκεπτικό αλλά δυστυχώς η καθημερινότητα και τα προβλήματα μας κάνει να ξεχνούμε η να αμελούμε πολλά σημαντικά πράγματα που θα έπρεπε να κάνουμε...  Αυτό ειλικρινά το λέω με πόνο ψυχής ...   :/  :/