Γίνε εθελοντής αιμοδότης

ΕΘΕΛΟΝ ΣΤΑΦ

Με τις ανάγκες για αίμα να πολλαπλασιάζονται κατά τους θερινούς μήνες στη χώρα μας, μια σίγουρη λύση για την κάλυψη αυτών των αναγκών, είναι η αιμοδοσία. Μια διαδικασία εύκολη, γρήγορη και ελάχιστα επίπονη, που καλούμαστε να συνεισφέρουμε σε αυτήν, δίνοντας λίγο από το χρόνο μας για να σώσουμε μία ή και περισσότερες ανθρώπινες ζωές.

Τα 5 κύρια πράγματα που θα πρέπει να γνωρίζουμε πριν γίνουμε εθελοντές αιμοδότες είναι τα εξής:

• Μπορείς να δίνεις αίμα κάθε τρεις μήνες, ενώ προσφέροντας μία μονάδα αίματος μπορείς να σώσεις μέχρι και τρεις ζωές.
  • Πρέπει να είσαι από 18-65 ετών και υποχρεωτικά να ζυγίζεις πάνω από 50 κιλά.
  • Πρέπει επίσης να θυμάσαι, να μην καπνίσεις κι οδηγήσεις για μία ώρα, αλλά και να μη σηκώσεις βαριά αντικείμενα για τουλάχιστον ένα εικοσιτετράωρο.
  • Για να δώσεις αίμα δε θα πρέπει να έχεις κάνει τατουάζ ή piercing τους τελευταίους έξι μήνες
  • Η διαδικασία θα κρατήσει το πολύ μισή ώρα.

Εσύ έχεις γίνει ποτέ εθελοντής αιμοδότης;

Μπες στο ΕΜΑ (Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών) για να έχεις πρόσβαση στην Πανελλαδική κάλυψη Αιμοδοτών. Γράψε μας σε comment πώς σου φάνηκε σαν εμπειρία.

9 Σχόλια
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

Είμαι αιμοδότης από τα 18 μου! Έχω δώσει αίμα 22 φόρες ως τώρα και αν θα συνεχίσω όσο μπορώ. Από εμπειρίας..κυρίως το καλοκαίρι δεν θα το πρότεινα στα κορίτσια της παρέας.. Έχει ζαλαδίστες σκοτάδια.. Αλλά κατά τα άλλα είναι υπέροχη εμπειρία. Νιώθεις καλά που βοηθάς συνανθρώπους και όταν χρειαστείς αιμα δεν χρειάεται να ψάχνεις για φιάλες(είχα χρειαστεί για πατέρα μου και όντως βγάζεις άκρη)

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

ωραίο άρθρο. Περιμένουμε και για δότες μυελού των οστών. Είμαι δότης αλλά δεν έχω δώσει δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς.. ποτέ και δεν ξέρω αν πονάει τι γίνεται μετά..

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Δεν θα μπορείς να δώσεις αίμα εάν:
-δεν έχεις φάει κάτι τρείς –τέσσερεις ώρες πριν αιμοδοτήσεις
-έχεις κάποια λοίμωξη (έστω και απλό κρυολόγημα !) – χρειάζεται να είσαι ελεύθερος συμπτωμάτων- τουλάχιστον για 7 ημέρες
-εάν παίρνεις κάποια αντιβιοτικά, πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον για μία εβδομάδα αφού τελειώσεις τη θεραπεία
-είχες κάποιο μεγάλο χειρουργείο τους τελευταίους έξι μήνες
-έχεις προγραμματίσει κάποια χειρουργική επέμβαση μέσα στις επόμενες έξι εβδομάδες
-είσαι έγκυος ή έχεις γεννήσεις τους προηγούμενους τρείς μήνες
-θηλάζεις το μωρό σου
-έχεις επισκεφτεί περιοχή με ελονοσία
-είχες σεξουαλική επαφή τους τελευταίους έξι μήνες με κάποιον που δεν γνωρίζεις καλά
-υποπτεύεσαι ότι μπορεί να έχεις κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα όπως AIDS ή Σύφιλη
-εάν γνωρίζεις ότι έχεις κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα όπως AIDS ή Σύφιλη
-παίρνεις αγωγή με αντιβιοτικά ή έχεις κάποια άλλη σοβαρή ασθένεια
ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ Sol
ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

και εγω ειμαι αιμοδοτρια κ σίγουρα πρέπει να δίνουμε αίμα. βοηθάει πολυ΄κόσμο ειδικα τωρα το καλοκαιρι. θελω να δωσω κ για μυελο των οστων αλλα νομιζω πρεπει να πας σε συγκεκριμενα νοσοκομεια; πως γιενται;

ΛΕΚΤΟΡΑΣ

Πολυ ωραιο αρθρο, ειναι καλο να δινεις το αιμα σου γιατι ανθρωποι εχουν αναγκη για αιμα,

Εγω ειμαι δοτρια αιμοπεταλειων 🙂

Γιατι εχω πολυ υψηλα αιμοπεταλεια και δινω 2 φορες το μηνα 🙂

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

σημεία εγγραφής νέων εθελοντών δοτών μυελού των οστών  https://www.xarisezoi.gr/synergasies-simeia/

Γινεται με απλή λήψη σάλιου με μία μπατονέτα.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΕΝΟΣ

Ασ δώσετε σαν Q κίνητρο να δινουμε όλοι εμείς οι αιμοδότες αίμα και χρόνο!!θα ναι ωραία κίνηση με δεδομένα 50mb ανά μηνα

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΣ

εφόσον εγγραφείτε στην Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών (blooddonorregistry.gr) θα λαμβάνετε και ειδοποίηση με sms πότε μπορείτε να δώσετε πάλι αίμα.

(κάθε 3 μήνες για άνδρες και κάθε 4 μήνες για γυναίκες)

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

εμένα αν και χρόνια γραμμένη και ενεργός αιμοδότης δεν έχει ερθεί ποτέ μνμ Emoji με έκφραση απελπισίας