Κάνε ένα φυτό τον καλύτερο σου φίλο!!

ΕΘΕΛΟΝ ΣΤΑΦ

Η πιο συχνή τοποθέτηση για τα φυτά σε κλειστούς χώρους είναι ότι «τραβάνε» όλο το οξυγόνο και μπορεί να επιβαρύνουν τυχόν αλλεργίες, γι’ αυτό πρέπει να αποφεύγονται. Η πραγματικότητα, όμως, σύμφωνα τουλάχιστον με τους ειδικούς, είναι διαφορετική, αφού υποστηρίζουν ότι τα φυτά εσωτερικού χώρου αποτελούν σύμμαχο στην καλή μας υγεία.

Έτσι, εκτός από την ομορφιά της φύσης που φέρνουν στο χώρο μας, υπάρχουν και μερικοί ακόμη σημαντικοί λόγοι για να τα αποκτήσουμε και να τα φροντίσουμε:

1. Είναι υγεία! Αυξάνουν την υγρασία του χώρου και ενώ η ξηρή ατμόσφαιρα και η σκόνη μπορούν να ερεθίσουν τις αισθήσεις μας, τα φυτά είναι πιθανό να φιλτράρουν τα μικρόβια που υπάρχουν στον αέρα. Μάλιστα, μελέτη από το Πανεπιστήμιο Washington State, έδειξε ότι χάρη σε φυτά εσωτερικού χώρου, η σκόνη μέσα σε ένα δωμάτιο μπορεί να μειωθεί έως και κατά 20%.
  2. Βελτιώνουν τη διάθεση καθώς και την ενσυναίσθησή σου! Αυτό προέκυψε από το Πανεπιστήμιο  Texas Agriculture & Medicine, σύμφωνα με μελέτη του οποίου, οι άνθρωποι που περνούν περισσότερο χρόνο φροντίζοντας τα φυτά τους, είναι περισσότερο πιθανό να φροντίζουν και άλλους ανθρώπους.
  3. Κοιμάσαι καλύτερα! Ειδικοί υποστηρίζουν ότι κάποιοι τύποι φυτών ελκύουν οξυγόνο μέσα στη νύχτα, βελτιώνοντας σημαντικά τον ύπνο!
  4. Τα φυτά ανανεώνουν τον αέρα του χώρου σου! Με φυσικό τρόπο απομακρύνουν τις τοξίνες από την ατμόσφαιρα, σαν σφουγγάρια! Παγιδεύονται στους ιστούς των φυτών, τις διασπούν και τις εκλύουν ως ακίνδυνα υπο-παράγωγα. Έτσι, αποφεύγονται αμέτρητοι σοβαροί κίνδυνοι για την υγεία σου.
  5. Σε περιόδους ζέστης δροσίζουν την ατμόσφαιρα, ενώ τα φύλλα τους φιλτράρουν την ενοχλητική σκόνη που βρίσκεται στις μεγαλουπόλεις!

Πέρα απ’όλα τα πλεονεκτήματα που έχουν τα φυτά για το χώρο και την υγεία σου, ένας ακόμη λόγος που κάνει τα φυτά εσωτερικού χώρου πιο ελκυστικούς συγκατοίκους είναι οι περιορισμένες απαιτήσεις που έχουν σε φροντίδα και περιποίηση. Κάνε ένα φυτό τον καλύτερο σου φίλο!

3 Σχόλια
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Εγώ πάντως στο μπαλκόνι μου έχω μαϊντανό, βασιλικό, ρίγανη, άνηθο. Έχω 4 φίλους.. Φίλους στην μαγειρική.. Ααααα.. Και τις φακές την μικρής από το νήπιο. 

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Επειδη το μπαλκονι μου ειναι τεραστιο εχω την "πολυτελεια" να εχω πολλα φυτα κ λουλουδια.Σε μια μερια στην πισω βεραντα εχω λεβαντα,αλοη,μεντα κ μελισσοχορτο ενω στο μπροστινό μέρος της βεραντας εχω μεγαλα φυτα οπως γιουκα,φικο,αγγελικη,πυξαρι,λεμονοκυπαρισσο,βουκαμβιλια,ορτανσιες μπλε,φτερη,λεμονια κ ελια διακοσμητικη,αλλα κ πιο μικρα οπως κακτους,πανσεδες,κατιφεδες,γαρδένια,μολοχες,φρεζιες κ κατι αλλα μικρα που δεν ξερω πως τα λενε γιατι μου τα εδωσαν.Αν σκεφτειτε οτι η βεραντα μου ειναι 15 μετρα μακρος × 3 μετρα πλατος εχω εναν παραδεισο στα ποδια μου κ οταν τετοια εποχη αρχιζουν να ζωντανευουν ξανα ειναι σαν να βρισκομαι σε ενα φανταστικο εξωτικο μερος.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Εχω κήπο τι αλλο ...