Πού μπορώ να ψάξω για ευκαιρίες εθελοντισμού;

ΕΘΕΛΟΝ ΣΤΑΦ

Στις μέρες μας υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες εθελοντισμού. Ομάδες, μη κερδοσκοπικές οργανώσεις, φορείς, ακόμα και τα πανεπιστήμια, τα σχολεία, οι εταιρίες, δημιουργούν μέσα στους κόλπους τους εθελοντικές ομάδες, ενώ και οι δήμοι φιλοξενούν πολλές φορές τέτοια προγράμματα. Όλα αυτά δηλώνουν πως η ανάγκη για προσφορά είναι πιο έντονη από ποτέ, καθώς και η ανάγκη για τη σύσταση μιας κοινωνίας πρόνοιας είναι προφανής.

Με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο ξεδιπλώνονται πολλές ευκαιρίες εθελοντισμού, οι οποίες καλύπτουν όλα τα θέλω και τις ανάγκες των ατόμων. Για παράδειγμα, αν κάποιος θέλει να βοηθήσει παιδιά, ζωάκια, ηλικιωμένους υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και θα απευθυνθεί στους κατάλληλους φορείς. Αν θέλει να βοηθήσει το περιβάλλον, να κάνει αναδάσωση, να καθαρίσει ακτές και να βοηθήσει στη μείωση του πλαστικού, θα απευθυνθεί σε άλλους φορείς. Ο κάθε φορέας, ομάδα, οργάνωση κτλ όποιος κι αν είναι, συνήθως εξειδικεύεται σε κάτι ξεχωριστό και έχει διαφορετικές ανάγκες.

Ωστόσο, αν κάποιος δεν επιθυμεί να ενταχθεί σε κάτι από τα παραπάνω, μπορεί κάλλιστα να γίνει εθελοντής μόνος του ή με τους φίλους του. Δεν είναι αναγκαστικό να συμμετάσχει κάπου συγκεκριμένα για να θεωρείται εθελοντής. Έτσι κι αλλιώς, εθελοντής δεν είναι αναγκαστικά αυτός που συμμετέχει σε μια ομάδα και βοηθάει μέσα από αυτήν, αλλά αυτός που βοηθάει όσους και ό,τι έχει ανάγκη.

Έτσι, αν κάποιος θέλει να βοηθήσει τα παιδιά, μπορεί να δώσει είδη που δεν χρειάζεται, να κρατά και να διαβάζει κάποια παιδιά αμισθί πάντα. Αν θέλει να βοηθήσει τα αδέσποτα, μπορεί να τους βάζει καθημερινά φαγητό και καθαρό νερό. Αν θέλει να βοηθήσει ηλικιωμένους, μπορεί να τους κρατά συντροφιά. Ακόμα, αν ενδιαφέρεται για εθελοντική προσφορά προς το περιβάλλον, μπορεί να μαζεύει τα απορρίμματα που συναντά, να χρησιμοποιεί περισσότερο το ποδήλατο και τα πόδια  και να οργανώνει με φίλους καθαρισμούς σε δάση και παραλίες.

Έτσι, γίνεται φανερό πως οι ευκαιρίες για εθελοντισμό αμέσως πολλαπλασιάζονται αρκεί να έχουμε όρεξη και φαντασία. Έτσι κι αλλιώς, εθελοντής είναι αυτός που κάνει κάτι καλό, χωρίς να παίρνει ή να περιμένει αντάλλαγμα.

Όπου κι αν επιλέξετε να πάτε, ακόμα και αν τελικά επιλέξετε την “ανεξαρτησία” σας, να είστε γεμάτοι χαρά και να το κάνετε επειδή θέλετε. Επιπλέον, μπορείτε να διαλέξετε παραπάνω από έναν τρόπους εθελοντισμού από αυτούς που αναφέρθηκαν.

Εσείς ποιον διαλέγετε; Γράψτε μας στα σχόλια για την ενασχόληση σας με τον εθελοντισμό.

volunteering.jpg

4 Σχόλια
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Ολινα συγχαρητηρια για ακομη μια φορα για το ωραιο αρθρο σου.Εγω οπως εχω αναφερει ξανα εδω που ζω τωρα εχω μαζι με αλλα ατομα δημιουργησει μια ομαδα με την οποια αναλαμβανουμε διαφορες εθελοντικες δράσεις.Η αληθεια ειναι πως οποιος ασχοληθει με οτιδηποτε εχει σχεση με το να προσφερεις θα δει τι ικανοποιηση κ τι χαρα θα νοιωσει οταν φερει εις πέρας μια αποστολή.Εγω στην αρχη ενοιωθα χαρα κ εκανα σαν μικρο παιδι ενω τωρα αυτο εχει μετατραπει σε απαραιτητη συνηθεια κ η χαρα σε απολυτη ικανοποιηση.

Ενα απο τα παιδια της ομαδας μας το οποιο τυγχανει να ειναι κ ο ταχυδρομος μας εχει αναλαβει καθημερινα μαζι με την παραδοση των γραμματων να ταιζει κ τα αδεσποτα.Τους εχουμε φτιαξει σε διαφορα σημεια μια κατασκευη με δοχεια για νερο κ για ξηρα τροφη κ σε καθημερινη βαση τα ταιζει ενω εγω κ μια αλλη κοπελα αναλαβαμε να γεμιζουμε με καθαρο νερο τα δοχεια τους ωστε να μην ξεμεινουν ποτε.Ειδικα τωρα το καλοκαιρι η μια πηγαίνει το πρωι κ η αλλη το μεσημερι κ ελεγχουμε αν ειναι γεματα.

Επισης την ερχόμενη Δευτέρα εχουμε κανονισει να ελέγξουμε σε ποια σημεια πρεπει να γινει καλος καθαρισμος των χορτων ή αλλων σκουπιδιων κ να ενημερωσουμε τον δημο ωστε να μεριμνησει για τα οικόπεδα που βρισκονται εντος του οικισμου κ στα οποια υπαρχει θεμα καθαριοτητας.Ευτυχως δεν ειναι πολλα αλλα για την αποφυγη πυρκαγιας ή την δημιουργια εστιας μόλυνσης από κουνουπια ή αλλα εντομα καλο θα ηταν να ειδοποιηθουν οι ιδιοκτητες κ να καθαριστουν.Επισης βοηθαμε 4-5 ατομα ηλικιωμενα πηγαινοντας στον αγροτικο γιατρο κ γραφοντας τους φαρμακα ή εξετασεις κ τους τα πηγαινουμε στο σπιτι.Αυτα ειναι 1-2 φορες τον μηνα μονο αλλα ειναι η αγαπημενη μου δραση ειδικα οταν στο τελος παιρνω χιλιες ευχες κ λεω ποσο ωραιο ειναι τελικα να δινεις χωρις να περιμένεις αντάλλαγμα κ τι ωραιο ειναι να βλεπεις αυτα τα χαμογελα ευτυχιας οταν τους εξυπηρετεις.Δεν υπαρχουν λογια που μπορουν να αποτυπωσουν το συναισθημα εκεινης της στιγμης δυστυχως για να μπορεσω να περιγραψω το πως αισθανομαι.Ευχομαι ολοι να ασχοληθουν με κατι απο το πιο μικρό εως το πιο μεγαλο γιατι σαν Ελληνες μας χαρακτηριζει ουτως ή αλλως η κουλτουρα της προσφορας,του εθελοντισμού κ της αλληλεγγύης κ μπορουμε να βρουμε τροπους δημιουργικης κ ουσιαστικης κοινωνικης εθελοντικης προσφορας.

ΝΤΟΚΤΟΡ

Δίνουμε ρουχαλάκια μας και ότι δεν χρειαζόμαστε, καροτσια, ποδηλατακια , καθισματα αυτοκινήτου, παιχνίδια..

Ποτίζουμε δεντράκια της γειτονιάς μας

και κάνουμε ότι μπορούμε αυθόρμητα

ΝΤΟΚΤΟΡ

δεν χρειάζεται να ψάξουμε.

παντού γύρω μας υπάρχουν κάθε ώρα και κάθε στιγμή ευκαιρίες.

ανοιχτά τα ματια μας προς τους συνανθρώπους μας να έχουμε μόνο.

ΛΕΚΤΟΡΑΣ

Εγώ έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στα παιδιά και στα ζωάκια !!!!   Φροντίζω γατούλες να έχουν καθαρό νερό και πάντα τροφή !!!!  Αλλά όχι μόνο έτσι, για να μην παρεξηγηθώ και σκυλάκια και ότι άλλο δώ !!!!    <3  <3