Weekly volunteering challenge

ΕΘΕΛΟΝ ΣΤΑΦ

Οι ευκαιρίες για εθελοντισμό είναι πολλές. Οργανώσεις, δράσεις και φορείς είναι εκεί για να σε βοηθήσουν να ενταχθείς στον κόσμο του εθελοντισμού και να γίνεις μέλος αυτής της μεγάλης οικογένειας. Ωστόσο, αν δεν έχεις τον απαραίτητο χρόνο για να ενταχθείς σε μια ομάδα, ή αν προτιμάς να είσαι μόνος σου ή το σημαντικότερο, εάν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι ακόμα πιο δημιουργικό, σου έχουμε τη λύση!! Το «weekly volunteering challenge», ή απλά η «εβδομαδιαία εθελοντική πρόκληση», είναι αυτό που χρειάζεσαι.

Η εβδομαδιαία εθελοντική πρόκληση, λοιπόν, είναι σαν παιχνίδι. Για μια εβδομάδα θα θέσεις έναν στόχο σχετικό με τον εθελοντισμό. Για παράδειγμα: “Για μια εβδομάδα θα μαζεύω όλα τα σκουπίδια από το δρόμο μου και θα τα πετάω στους κατάλληλους κάδους ή για μια εβδομάδα θα κάνω πλήρη εξοικονόμηση φαγητού, ή για μια εβδομάδα θα κλείνω όλες τις ηλεκτρικές συσκευές που μπορώ”. Με λίγα λόγια, κάθε μέρα για μια εβδομάδα θα κάνεις αυτό που έχεις ορίσει από την αρχή της εβδομάδας σου και κάθε εβδομάδα θα θέτεις νέους στόχους, οι οποίοι θα ανανεώνονται σταδιακά και θα εξελίσσονται ανάλογα με τα θέλω σου. Οι στόχοι αυτοί θα σε βοηθήσουν να παραμείνεις προσηλωμένος και θα σε κάνουν να διασκεδάσεις και να παρατηρείς τον κόσμο γύρω σου και την καθημερινότητα σου ακόμα καλύτερα και πιο προσεκτικά. Για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα μπορούσες να καταγράφεις την πορεία της πρόκλησης αυτής, δηλαδή αν επιλέξεις να μαζεύεις τα απορρίμματα της γειτονιάς σου και να τα τοποθετείς στους κατάλληλους κάδους, μπορείς να γράφεις πόσα και τι είδους απορρίμματα βρήκες κάθε μέρα.

Το μόνο που απομένει είναι να το δοκιμάσεις και να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου. Να θυμάσαι ότι τις πρώτες μέρες μπορείς να δυσκολευτείς, αλλά με τον καιρό θα γίνει τρόπος σκέψης και ζωής σου και θα ανυπομονείς καθημερινά. Επιπλέον, καλό θα είναι να μην κάνεις δύο διαφορετικές προκλήσεις την ίδια εβδομάδα, αλλά μία, έτσι ώστε να μένεις πιο συγκεντρωμένος και να το κάνεις όσο το δυνατό πιο σωστά.

Γράψε μας στα σχόλια τις εντυπώσεις σου από την πρόκληση που σου προτείναμε και αν θα το δοκιμάσεις.

volunteering.jpg

3 Σχόλια
ΝΤΟΚΤΟΡ

Καλημέρα,

ναι... βασικά αυτά τα λίγα και ευκολά δεν προσπαθώ να κάνω σαν εβδομαδιαία πρόκληση αλλά σιγά σιγά να προσθέω και κάτι σαν τρόπο ζωής.. πχ..ποτίζω / κλαδεύω τα δέντρα της γειτονιάς μου όποτε υπάρχει ανάγκη... πάντως όταν κάνεις κάτι μόνος σου δημόσια σε κοιτάζουν σαν τρελό.. μου έχει τυχει να καθαρίζω ενα σημείο παραλίας για παιδί μου (για να κάτσει σε σημείο μακρια απο γόπες και για να σεβεται περιβάλλον σαν παραδειγμα και όλοι ακόμη και οι φίλοι μας με κοιταζαν σαν ούφο)

ΝΤΟΚΤΟΡ

καλά όλα αυτά που μας λες OlinaK και μακάρι να το κάνουμε όλοι μας τρόπο ζωής.

έγω έχω να προτείνω λόγο του καλοκαιριού που έρχεται να γίνουμε εθελοντές πυροσβέστες,πυροφυλακες,να σώσουμε-προστατεψουμε όσα δαση έχουν απομείνει.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Ολινα μπραβο για τα ωραια σου αρθρα κ ολα αυτα που μας προτεινεις.Εδω που ζω τωρα εχουμε κανει μια ομαδα πριν πολυ καιρο κ καθαριζουμε το χωριο που ζουμε,βοηθάμε ηλικιωμενους κ οτι αλλο γενικα μπορουμε να προσφερουμε.Μαλιστα δεν αρκουμαστε μονο στο δικο μας χωριο αλλα κ σε παραπλησια κ ομολογω οτι μας προσφερει πολυ μεγαλη χαρα κ ικανοποιηση.Χαρη σε εμας δραστηριοποιούνται κ αλλοι κ ετσι μοιραζομαστε ωστε να κανουμε αυτα που θελουμε χωρις πολυ κοπο.Αυτο το διαστημα κανονιζουμε να καθαρισουμε το τεραστιο παρκο του χωριου μας,να καταγραψουμε σημεια που δεν υπαρχουν καδοι να το δηλωσουμε στον δημο,να καθαρισουμε το γηπεδο ποδοσφαιρου που εχουμε,να ταισουμε τα αδεσποτα σκυλακια ριχνοντας τους τροφη σε συγκεκριμενα σημεια κ βαζοντας τους νερο μιας κ ο δημος οσες φορες εχουμε ζητησει να κανει κατι ποτε δεν ενδιαφερεται κ τελος να κοψουμε τα χορτα απο το προαυλιο του δημοτικου σχολείου,του παιδικου κ του νηπιαγωγειου μας γιατι πηγαινουν τα παιδια κ παιζουν.Καποια στιγμη προ κορονοιου θελησαμε να προσφερουμε στην συντηρηση κ την κατασκευη καποιων παιχνιδιων σε μια μικρη παλια παιδικη χαρα απο δωρεές που ειχαμε ομως δεν μας αφησαν απο τον Δημο λεγοντας πως ηταν δικη τους αρμοδιοτητα.

Σας πληροφορω οτι οι περισσοτερες ειμαστε γυναικες νοικοκυρες οι οποιες μαζευομαστε κ κανουμε ολα αυτα που προειπα.Φυσικα ολο αυτο ξεκινησε απο ενα νεαρο παιδι που εχουμε για ταχυδρομο,ολα αυτα τα εκανε μονος του μεχρι που ειπα σε κατι φιλες μου  για πλακα να παμε κ μεις με αποτελεσμα να ειμαστε 7 γυναικες κ 2 αντρες κ να εχουμε δημιουργησει μια σουπερ ομαδα δρασης.

Στα χωρια δυσκολα ερχονται απο τον Δημο να καθαρισουν γιαυτο κ εμεις αναλαβαμε να το κανουμε μονοι μας δειχνοντας κ το παραδειγμα  του εθελοντισμου στα παιδια μας.Κ ολα αυτα  ευτυχως αναγνωριζονται απο τους υπολοιπους κ ειδικα απο δασκαλους που κανουν ιδιαιτερη μνεία στο εργο μας οταν ανοιγουν τα σχολεια.Στο προνηπιο που παει η κορη μου στην αρχη πλυναμε ολα τα παιχνιδια,τα χαλια κ τις κουρτινες που υπηρχαν κ τωρα μετα τις 15 Ιουνιου θα τα ξαναπλυνουμε κ θα τα αποθηκευσουμε.Βοηθαμε οπου μπορουμε κ σε οτι μπορουμε.