Τέσσερις καλές συνήθειες που ήρθαν για να μείνουν!

ΚΟΜΙΟΥΝΙΤΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ

Αδιαμφισβήτητα την Άνοιξη του 2020 θα τη θυμόμαστε για πολύ καιρό, αν όχι για πάντα, καθώς ήταν μια ιδιαίτερη δοκιμασία για όλους. ‘Όμως μέσα σε αυτή τη νέα καθημερινότητα αναγκαστήκαμε να υιοθετήσουμε έναν καινούριο τρόπο ζωής, που τελικά έχει και πολλά θετικά στοιχεία. Μικρές συνήθειες που αξίζει να διατηρήσουμε και την επόμενη μέρα.

1. Διατροφή

Περνώντας χρόνο στο σπίτι πειραματιστήκαμε με καινούργιες συνταγές, κάποιοι που δεν έμπαιναν στην κουζίνα απέκτησαν δεξιότητες και κυρίως συνειδητοποίησαν την αξία του να φτιάχνεις μόνος σου το φαγητό σου. Με την επιστροφή μας στην κανονικότητα, δεν χρειάζεται να παραμελήσουμε αυτή την καθημερινή συνήθεια, ακόμα κι αν ο χρόνος αρχίζει να γίνεται πάλι πιεστικός.

1. Μετακίνηση 6

Όλοι λίγο έως πολύ -ακόμα κι αυτοί που δεν εγκατέλειπαν τον καναπέ τους- βγήκαμε έξω, περπατήσαμε, τρέξαμε. Επιπλέον πολλοί υιοθετήσαμε κάποιας μορφής άσκηση από το σπίτι. Ανακαλύψαμε ενδιαφέροντα βιντεάκια που μας δίνουν κατευθύνσεις και κυρίως βρήκαμε τον τρόπο να κρατήσουμε σε καλή κατάσταση το σώμα μας, ακόμα και σε συνθήκες εγκλεισμού. Πάντα μπορούμε να βρούμε λίγο χρόνο για να περιπλανηθούμε στη γειτονιά και να χαζέψουμε γωνιές που άλλοτε δεν δίναμε σημασία, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!

1. Βιβλία

Ψάχνοντας τα ράφια της βιβλιοθήκης σου ίσως κι εσύ να ανακάλυψες μικρούς θησαυρούς και να χάθηκες στον κόσμο ενός συγγραφέα, που σε βοήθησε να αποδράσεις για λίγο από τα προβλήματα και τις αρνητικές σκέψεις. Οπότε φρόντισε να εντάξεις σε καθημερινή βάση την ανάγνωση, ακόμα και λίγων σελίδων. Θα δεις πως σύντομα δεν θα υπάρχει καμιά δικαιολογία που θα σε κρατήσει μακριά από αυτή την πνευματική διαδρομή, που μόνο δώρα έχει να σου προσφέρει.

1. Επικοινωνία

Η τεχνολογία όλη αυτή την περίοδο μας έφερε πιο κοντά: βιντεοκλήσεις και συζητήσεις με φίλους και οικογένεια, τηλεργασία, online αγορές και πολλά πολλά ακόμη που κάναμε από τον υπολογιστή, το tablet ή το κινητό μας . Ευτυχώς με την Q, που ζει μόνο online, δεν χρειάστηκε να ανησυχήσουμε λεπτό για την επικοινωνία μας καθώς με ένα κλικ είχαμε λεπτά και δεδομένα για να σερφάρουμε όσο και όποτε θέλαμε.  Πολύ εύκολα μέσω του myQ app,  ή του site myq.gr επιλέγουμε το πακέτο που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μας και διαμορφώνουμε την επικοινωνία μας όπως ακριβώς θέλουμε.

Εσύ ποια συνήθεια κράτησες για την επόμενη μέρα;

Community.png

13 Σχόλια
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Εγω Μαρια για να ειμαι ειλικρινης αυτες τις συνηθειες τις ειχα ολες κ πριν την καραντινα.Σχεδον ολες γιατι μπορει να μην διαβαζω βιβλια ποιοτικα ομως εχω παλια συνηθεια (προ κορονοιου) να λυνω σταυρολεξα,να εξασκω τις γνωσεις κ να ακονιζω το μυαλο μου.

Απλα τωρα προσεξα λιγο παραπανω να μην παρω κιλα οπως λενε οτι επαθαν οι πςρισσοτεροι.Οσο για το περπάτημα εκτος του οτι η μικρη με τρεχει ολη μερα περπαταω κιολας 3χιλιομετρα την ημερα για καλη φυσικη κατασταση.

ΝΤΟΚΤΟΡ

Επειδή κλειστήκαμε μέσα και χάσαμε τους φίλους μας και παιδικές χαρές.. για να μην γίνει αισθητή η απώλεια αυτού.. Παίζαμε πιο πολύ οικογενειακά, διαβάζαμε πιο πολλά βιβλία και ήρθαμε πολύ πιο κοντά. Αυτό θέλω όσο μπορώ να κρατήσει..
όσο για κιλά παιδιά εγώ χωρίς γυμναστική, χωρίς αλλαγή διατροφής και χωρίς τα χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά στην δουλειά μου έχασα δύο κιλά..
Το μόνο που προστέθηκε στην ζωή μας είναι ένα τραμπολίνο σπιτιού
Είναι απίστευτη εκτόνωση και για παιδιά (υπερενέργεια) και τέλεια γυμναστική για μεγάλους (αφού όλοι λίγο πολύ από καθιστική ζωή έχουμε θεματάκια για πλάτη μας) Αντέχουν ως 100 κιλά (σίγουρα +10% safe side από προδιαγραφές ασφαλείας) οπότε όλοι μπορούν να κάνουν.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Το κλεισιμο μας τρέλανε ολους , χάσαμε τις συνηθειές μας , γενικά βγήκαμε εκτος λειτουργίας , σαν κάποιος να μας τράβηξε το καλώδιο απο την πρίζα .

Το ρίξαμε στο φαγητό , ολοι γίναμε αρχισέφ , φτιάχναμε οτιδήποτε και να τα παραπάνω κιλά , μετα ψάχναμε κατοικίδια , σκύλους γάτες για βόλτα , μετα περπάτημα , τηλεόραση , βιντεο games και αλλα πολλα πολλα .

Μεχρι το φθινόπωρο που θα εχουμε 2ο γύρο , αλλα θα ξέρουμε πλέον και θα ειμαστε προετοιμασμένοι και εμπειροι !!

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

το 1 μου εμεινε κι εμενα...αναγκαστηκα να βαλω το τσουκαλι σιγα σιγα στη φωτια...χεχε

ΝΤΟΚΤΟΡ

εγώ έμαθα αυτο να κάνω αυτο

unnamed (4).jpg

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Ωραίο φαίνεται , θέλει χρόνο ;

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΣ

Περπάτημα, βιβλία! 

ΝΤΟΚΤΟΡ

νομίζω ότι η επόμενη μέρα θα είναι ίδια με την προηγούμενη.

από αύριο (καλό μήνα) θα έχουμε τουρίστα κορονοιο (δεν μας φτάνει ο ντόπιος.καθε μέρα έχουμε κρουσματα).

μας βλέπω πάλι σε καραντίνα φθινοπωρινή.

μήπως να διαγράψουμε το 2020 γιατί έχει ίο να κάνουμε αναβάθμιση και να πάμε από την αρχή;.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Πραγματικά ετσι , αυριο εμεις εδω στο νησί , περιμένουμε την πρώτη πτήση και αυτη ερχεται απο την Ιταλία και συγκεκριμένα απο Πίζα , τρέχουμε να σωθούμε θα ανοίξουμε τα καταφύγια !

ΝΤΟΚΤΟΡ

τους ψεκασατε Alexander;.

ΕΜΠΕΙΡΟΣ

@απριλιος 106  ηταν οι επιβάτες , αν μπορούσα θα τους εβαζα σε κλίβανο ολους .

Ξερεις .... ηρθαν τους πήραν δείγμα , ονοματα , τηλέφωνα που θα μείνουν και ολα.

Μεχρι εδω ολα καλά , το δειγμα θα δειξει απο μια η δύο μέρες , αν βρεθεί κάποιος απο αυτους θετικός , πως θα γίνει η ιχνηλάτηση ;

Ειναι σύνθετο το πρόβλημα , και μην ξεχναμε οτι εδω εμεις δεν εχουνε ΜΕΘ , εντατική .

Αν γίνει κάτι , που δεν το ευχομαι θα εχουμε lockdown , οπως στο Lester της Αγγλίας .

ΝΤΟΚΤΟΡ

μαντρί λογικά πρέπει να έχετε.

μαντρωστε τους όλους μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα.

αν βγει κάποιος θετικός που δεν το εύχομαι για κανέναν άνθρωπο στείλτε τον πίσω με το ίδιο εισιτήριο.

Ανώνυμος
Δεν εφαρμόζεται

Άμα έχεις την Q δίπλα σου και δυο τρείς ανθρώπους που αγαπάς και περνάς καλά μαζί τους πραγματικά δεν θές τίποτα άλλο και κλεισμένος να είσαι όλη μέρα μέσα στο σπίτι !!!!  Μια χαρούλα περνάς  !!!!    Όλο παραπονιόμαστε ότι δεν μας βλέπει το σπίτι, δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω, δεν βλέπω τα παιδιά μου, δεν έχω χρόνο ούτε για 1 λεπτό ξεκούραση...  ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ !!!!   Emoji που κλείνει το μάτι  <3  <3