Ανεπιθύμητοι επισκέπτες

5 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 5
Highlighted
ΛΕΚΤΟΡΑΣ
ΛΕΚΤΟΡΑΣ

Απ: Ανεπιθύμητοι επισκέπτες

Θελει μεγαλη προσπαθεια να δωσεις σε ενα ζωηρο παιδι να καταλαβει οτι πρεπει ν σεβεται το χωρο που το "φιλοξενει" αλλα πιστευω να σε βοηθησω. 1ον πριν ερθουν δασκαλευεις τα δικα σου τα παιδια ν τα τρελανουν στα "μη" δηλαδη ( η μαμα/ο μπαμπας μου θυμωνουν κ φωναζουν αν....(καπόια ζημια) η (αν δεν μπορεις ν παιξεις ομορφα μην ακουμπας τα δικα ΜΟΥ πραγματα...
Σε εμενα εχουν πιασει αυτες οι ατακες απο το στομα φυσικα των παιδιων .
2ον οταν ερθουν τα πιανεις ολα μαζι τα παιδακια κα τους εξηγεις οτι η παραμικρη φασαρια η ζημια θα τους κοστισει 2 ημερες πχ χωρις κατι αγαπημενο τους κ 3ον αυτο ειναι λιγο κακο αλλα βοηθαει λες στα δικα σου παιδια οταν αρχισουν τα οργανα οτι ειναι τιμωρια τα παιρνεις απο τ δωματιο . Φυσικα τα ξενα δεν μπορουν ν μεινουν ετσι Σωζόυμε δωματιο κ τα παιχνιδια! Εννοειται μετα γ να γλυκανεις τα δικα σου παιδια τα δινεις οτι θελουν ! Η δικια μου με κανενα διευρακι στο κουμπαρα θεα με κανει . Αν κ ειμαι κατα του χρηματισμου οταν υπαρχει αναγκη το χρησημοποιω ! Ελπιζω ν σε βοηθησα !
Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Παιδια περα απο την πλακα κ οσο αστειο αν ακουγεται σε καποιους ειναι δυσκολο οταν εχεις τετοιους επισκεπτες.Δεν ειναι κακια ουτε ιδιοτροπια να μην τους θες σπιτι σου οταν ξερεις οτι θα στο ρημαξουν στην κυριολεξια κ θα πρεπει για 2-3 ωρες μετα να κανεις ολικη αναστηλωση.Οταν ημουν μικρη ερχοταν σπιτι μας ενα ζευγαρι με 2 αγορακια τα οποια ηταν ατιθασα κ η μανα τους δεν τους μιλαγε ποτε.Η μανα μου εβρισκε καθε φορα δικαιολογιες να τους αποφύγει κ δεν ειχε αδικο αφου οταν παταγαν το ποδι τους σπιτι μας ανεβαιναν στις καρεκλες κ στους καναπεδες με τα βρωμικα παπουτσια κ χοροπηδουσαν σαν τα κατσικια.Μετα πεταγαν τα μαξιλαρια,επαιζαν κυνηγητό,πεταγαν τις καρεκλες κατω για να μην πιασει ο ενας τον αλλο δηλαδη ενας χαμος κ θυμαμαι η καημενη δεν μιλαγε.Εγω θελω κ το εχω καταφερει ως τωρα οταν πηγαινω καπου με την μικρη μου να ειναι κυρια κ να μην κανει παλαβομαρες.Αν δεν της πω να κανει κατι δεν θα το κανει,θα κατσει ηρεμα κ δεν καταλαβαίνεις οτι εχεις μικρο παιδι.Θελω να μην πονοκεφαλιαζει ο αλλος αμα παμε σπιτι του.Να μας λεει να ξαναερθετε κ να το εννοει οχι να το πει απλα κ μονο γιατι ετσι προσταζει ο κανονας καλης συμπεριφορας.
Highlighted
ΛΕΚΤΟΡΑΣ

Για μένα ανεπιθύμητοι επισκέπτες είναι μόνο τα κουνούπια που μου έχουν πιει στην κυριολεξία το αίμα... Σε λίγο θα χρειαζόμαστε μετάγγιση αίματος λόγω κουνουπιών...  !!!!   xD

Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

NAIAIAIAIAIAIAI

ειναι ένα μικρο που όταν έρχεται ανοιγει ντουλάπες ψαχνει κρυμμένα παιχνίδια πράγματα, ψυγείο κοιτάει αν έχουμε αγοράσει καινούρια ρουχα... να έχω πάει τουαλέτα και να θέλει να μπει μαζί μου!!! παιδια μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι!

Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

Ντινα όλοι οι επισκέπτες φέρνουν χαρά.
Άλλοι όταν έρχονται κι άλλοι όταν φεύγουν.
Εσυ όμως μη κρατάς κακία.
Όταν αισθανθείς ότι θέλεις να τους πνίξεις καντο.
Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Ανεπιθύμητοι επισκέπτες

Σας εχει τυχει καποια στιγμη στην ζωη σας να ερθει καποιος σπιτι σας κ να ειπατε αμαν μην ξαναρθει? Ή οταν σας λεει θα ερθει να χτυπιεστε γιατι δεν μπορεσατε να τον αποφυγετε?Ενας λογος παραπανω ειναι οταν αυτος ο καποιος συνοδευεται απο "φρονιμα" παιδακια.

Ε,λοιπον εμενα μου συμβαινει καθε καλοκαιρι οταν ερχεται ενας φιλος του αντρα μου με την οικογενεια του στο πατρικο του λιγα μετρα πιο περα απο το σπιτι μας.Αυτος εχει δυο παιδακια τα οποια ειναι υπερβολικα ζωηρα κ καθε φορα που ερχονται το σπιτι μας ειναι υπο διαλυση κ ειδικα το παιδικο δωματιο.Αναγκαζομαι να το κλειδωνω κ να βγαζουμε εξω στο μπαλκονι καποια παιχνιδια για να παιζουν εκ των οποιων τα μισα παντα ειναι σπασμενα.

Σημερα πχ ηρθαν κ διέλυσαν τα παιχνιδια της κορης μου η οποια εκλαιγε γοερα που τα εβλεπε ετσι,μου εσπασαν τα λουλουδια,διέλυσαν ενα ποδηλατακι της,χαλασαν την σιτα απο την μπαλκονοπορτα κ πεταξαν την κουρτινα που εχω απο την μια μερια του μπαλκονιου.Περιττο να σας πω οτι αυτα δεν ειναι μονο το καλοκαιρι αλλα κ στις διακοπες των Χριστουγεννων που καθε φορα οταν ειναι να ερθουν ξεστηνω το δεντρο για να μην το διαλυσουν κ μαζεύω απο παντου τα στολιδια.Το χειροτερο ειναι οτι οι γονεις δεν μιλανε κ γινομαι "κακια" απαιτωντας να σεβονται το χωρο μου κ τα πραγματα μου.

Ο αντρας μου λεει συνεχεια δεν πειραζει αλλα εμενα μ'ενοχλει αφανταστα οταν δεν σεβονται το σπιτι μου κ εμενα που τους δεχομαι.Το να απαιτω να ειναι ησυχα ή φρονιμα δεν σημαινει πως ειμαι κακια ή  ιδιοτροπη αντιθετως εχω κατανοηση μεχρι ενος σημειου.Απο κει κ περα τιθεται θεμα διαπαιδαγωγησης κ προτυπων των παιδιων μεσα απο το σπιτι τους.Στην προκειμενη περιπτωση η μητερα ειναι κ βρεφονηπιαγωγος κ ενω εχει καποιες γνωσεις σχετικα με το "χτισιμο" της προσωπικοτητας των παιδιων καθως κ της ανατροφης τους στα δικα της παιδια ειναι ανεπιτηδευτη μαθήσεως. 

Ειμαι ανεκτικη,υπομονετικη ομως δεν θελω να εκμεταλλευονται την καλοσυνη μου.Δυστυχως στο κομματι γειτονα κ φιλων  εδω που ηρθα εχω αποτυχει.