Τηρείτε γενικα τις ωρες κοινής ησυχίας κ αν ναι γνωρίζετε ποιες ειναι?

6 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 6
Highlighted
ΛΕΚΤΟΡΑΣ
ΛΕΚΤΟΡΑΣ

Απ: Τηρείτε γενικα τις ωρες κοινής ησυχίας κ αν ναι γνωρίζετε ποιες ειναι?

Γενικα δεν υπαρχει φασαρια στην πολυκατοικια μας εκτοσ απο μια-δυο φορες που ηρθαν κατι μεθυσμενες φοιτητριες(που μενουν σε μας) με τερμα τα λαικα κ χορευαν εξω απο την οικοδομη στις 4 η ωρα το χαραμα αλλα οκ! Βγηκα στο μπαλκονι τις ειπα να κανουν ησυχια για να κοιμηθει το μωρο μου( 6 μηνων τοτε) κ οτι αν δεν το κανουν θα το αφησω την επομενη μερα ν τσιριζει! Δεν μ ακουσαν κ πραγματοποιησα την απειλη μου . Απεφυγα τα παυσιπονα λογω δοντιων στη μικρη με αποτελεσμα να κλαιει μεχρι τ βραδι . Μεχρι που κατεβηκαν κ ζητησαν συγνωμη . Απλουστατο !
Highlighted
ΛΕΚΤΟΡΑΣ

Επειδή γενικά έχω μάθει στην ζωή μου να είμαι πειθαρχημένο άτομο ναι τις τηρώ και τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά και τους χειμερινούς !!!!   Χαρούμενο emoji

Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Εμεις διπλα εχουμε 2 παιδακια που η μαμα τους αντι να τα κοιμιζει το μεσημερι την ωρα που ολοι μας ξαπλωνουμε να ηρεμησουμε αυτα βγαινουν μεσα στον ηλιο το καλοκαιρι κ μεσα στο κρυο τον χειμωνα να παιξουν.Εχουν κ κάτι ποδηλατα κ πατανε τα κουδούνια,τσακωνονται κ τσιριζουν με αποτελεσμα τα νευρα μας να γινονται κουρέλια.Μια φορα ειπα στην μαμα τους με ωραιο τροπο αν μπορει να τα βγαζει μετα τις 5 εξω κ δεν μου μιλαγε για 3 μηνες με την προφαση οτι δεν θελω τα παιδια της.Επισης τωρα το καλοκαιρι το μεσημερι τα βαζει σε μια πισινα κ επειδη τα μπαλκονια μας ειναι σε μικρη αποσταση αυτα ριχνουν με κατι μεγαλα νεροπιστολα νερο στο μπαλκονι μου κ προχθες παραλιγο να σκοτωθω.Βγηκα να ποτισω τα λουλουδια μου κ γλυστρησα απο τα νερα με αποτελεσμα να σωριαστω κ να φοράω ναρθηκα στο γονατο μου που γυρισε.Ομως δεν μιλησα γιατι οταν μιλας γινεσαι κακος σε λενε ιδιοτροπο κ δυστροπο.Οπως καταλαβαινετε κανω γερη υπομονη αλλα δεν ξερω ως ποτε.
Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

Επειδή ασχέτως της "κοινής" ησυχίας.. ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με εργασίες του ανάγκες τους έχει άλλες ώρες ησυχίας.. προσπαθώ να μην ενοχλώ ανεξαρτήτου ώρας..
Όλος ο κόσμος ακόμη και παιδάκια είναι πολύ διακριτικοί σε αυτό..
κανείς δεν ενοχλεί κανένα
Οι μόνοι που δεν κρατούν τις ώρες κοινής ησυχίας πιστεύω είναι οι διαφημιστικές..
Πιστεύω ήταν μια ανάγκη των φτηνών πολυκατοικιών δεκαετιών 60-80 οπού σε αυτές ακόμη και τώρα τα τρως πασατέμπο το ακούς δίπλα...

Highlighted
ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ

H αλήθεια είναι πως ποτέ δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τις ακριβείς ώρες κοινής ησυχίας. Πάντα όμως προσπαθώ να σέβομαι τους γείτονες μου το μεσημέρι αλλά και αργά το βράδυ.

Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Λόγω εργασίας , ειδικά το βράδυ που ειμαι πτώμα απο την δουλειά , θέλω ησυχία , εδω ταυτίζεται αυτο το θέμα ,με το αλλο θέμα για την γειτονιά και τους γείτονες , απο την στιγμή που υπάρχουν γείτονες σεβαστικοί δεν εχω θέμα , μόνο μια φορά που ηρθε κάποιος με το αυτοκίνητο κάτω απο το παραθυρό μου με τέρμα την μουσική ξημερώματα , εκει επεσε μπουγέλωμα , δεν αντεξα .
Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Τηρείτε γενικα τις ωρες κοινής ησυχίας κ αν ναι γνωρίζετε ποιες ειναι?

Γενικα σαν ανθρωπος εχω μαθει να σεβομαι τον αλλο κ να μην τον ενοχλω ακομα κ τωρα που εχω μικρο παιδι.Δεν ειμαι απο αυτους τους τυπους ανθρωπου που λενε ασε το παιδι να φωνάξει ή να κανει φασαρια γιατι ειναι μικρο ακομα.Θελω να υπαρχει μια ισορροπια κ ενα μετρο σε ολα χωρις να εκμεταλλευομαι σαν καποιους αλλους καταστασεις βαζοντας μπροστα το παιδι μου ή οτιδηποτε αλλο.Εξαλλου οι καλες σχεσεις χτιζονται με αμοιβαιο σεβασμο,εκτιμηση κ κρατωντας σε σωστη βαση τους κανονες που πρεπει να εχει ο καθενας μας.

Ολα αυτα ομως που πρεσβευω σαν ανθρωπος κ σαν χαρακτηρας μου τα εχουν τσαλαπατησει εδω κ 11 χρονια που ειμαι παντρεμενη στο χωριο που μενω κ δυστυχως δεν υπαρχει ουτε ενας που θα σεβαστει τις ωρες κοινης ησυχιας ειδικα το μεσημερι.Το εχω συζητησει πολλες φορες κ με ωραιο τροπο μαζι τους ομως η απαντηση που παιρνω ειναι οτι στα χωρια μην περιμενεις να τηρουνται αυτα.Κ ρωταω εγω,στα χωρια ο κοσμος δεν κοιμαται,δεν ξεκουραζεται,δεν θελει να ηρεμησει για ενα διωρο?

Αληθεια ποσοι απο εσας γνωριζετε ποιες ειναι οι ωρες κοινης ησυχιας για το καλοκαιρι κ ποιες για τον χειμωνα?

Για να ξερετε λοιπον συμφωνα με την αστυνομια οι ωρες κοινης ησυχιας κατα την θερινη περιοδο δηλαδη απο 1η Απριλιου εως κ 30 Σεπτεμβρίου ειναι απο τις 15:00-17:30 κ απο τις 23:00-07:00.

Για την χειμερινη περιοδο δηλαδη απο 1η Οκτωβρίου εως κ 31 Μαρτιου ισχυει για το μεσημερι απο τις 15:30-17:30 κ απο τις 22:00-07:30.

Δεν ξερω αν εσεις περνατε καλυτερα κ αν μπορειτε να ησυχασετε τις συγκεκριμενες ωρες αλλα καλο θα ηταν ολοι μας να προσπαθησουμε να τις τηρουμε γιατι υπαρχουν συνανθρωποι μας που πραγματικα εχουν αναγκη απο ηρεμια κ ησυχια,ηλικιωμενοι,αρρωστοι ή μη κ θα πρεπει να τους σεβαστουμε.