Τι σημαινει για εσας καλος γειτονας?

8 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 8
Highlighted
Ανώνυμος
Δεν εφαρμόζεται

Απ: Τι σημαινει για εσας καλος γειτονας?

Καλό γείτονα θεωρώ αυτόν που είναι φιλόζωος πρώτα απο όλα για μένα, μετά να είναι κύριος σε όλα του, ευγενικός !!!!   Γιατί για μένα όποιος δεν αγαπάει τα ζωάκια, δεν αγαπάει και τους ανθρώπους !!!!   Άποψή μου έτσι !!!!    Χαρούμενο emoji

Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

Απρίλιε νομίζω ότι οι γείτονές σου είναι οι γονείς σου

Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

Εγώ με γείτονες έχω ένα πρόβλημα μόνο

βασικά είχα δεν έχω
Το κουτσομπολιό!!
Τι φοράς , τι ώρα ξυπνάς, σε πιο σημείο παρκάρεις το αμάξι, τι ώρα ανοίγεις τα παντζούρια, τι ώρα ποτίζεις τα λουλούδια απίστευτο
Κάποτε τους τρόλαρα τρελά
Πάρκαρα το αμάξι σε άλλη γειτονιά, άνοιγα παντζούρια σε άκυρες ώρες..
πλέον έχω αποφασίσει
είμαι μία σταρ
πρέπει να με αποδεχτώ για αυτό που είμαι

Εξάλλου και οι κοινοί θνητοί δημοσιογράφοι πρέπει να ζήσουν

όποιος θέλει τα σκουπίδια μου τα βγάζω το βράδυ μπορεί να τα ψαξει κιόλας

Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

Τους γείτονες που έχω εγώ δεν τους έχει κανείς.
Για να καταλάβετε για τι ανθρώπους μιλάμε ποτε δεν έχω αγοράσει ζάχαρη,γάλα,πατάτες,κρεμμύδια,κρασί,μακαρόνια και πολλά αλλα.τους τα ζητάω και μου δίνουν τα παντα
Ποτε δεν μου έχουν κάνει παρατήρηση για τη τηλεόραση που βάζω δυνατά,για το αυτοκίνητο που το παρατάω όπου ναναι για τις πόρτες που χτυπάω για τα μπιπ του σκύλου μου στη πόρτα τους και πολλά αλλα.
Σας μιλάω για εξαιρετικους ανθρώπους.μακάρι να έχει όλος ο κόσμος τέτοιους γείτονες.
Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Φιλε Alexander εισαι απο τους τυχερους κ μπραβο σου.Ευχομαι παντα να εισαστε ετσι γιατι εσεις αποτελείτε το καλο παραδειγμα σωστου γείτονα.
Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Margaritad φιλη μου εγω δεν ειχα την τυχη να εχω καλους γειτονες.Ειμαι 11 χρονια σε αυτο το μερος που ζω κ ουτε εκ δεξιών ουτε εξ αριστερών δεν ειναι σωστοι.Καλημερα τους λες κ οι μεν πρωτοι στην λενε ετσι για να πουν οτι στην ειπαν κ οι δευτεροι στην λενε κ μετα σε βριζουν.Πισω απο το σπιτι μας απο την αλλη εχουμε ενα ζευγαρι νεαρο σχετικα οι οποιοι ολο μαλωνουν,πινουν,γλεντανε κ βριζουν σχεδον σε καθημερινη βαση κ η αστυνομια ερχεται την εβδομαδα 2-3 φορες για συσταση επειδη ενας αλλος γειτονας δεν αντεχει την ολη κατασταση.
Απεναντι μου υπαρχει ενα ζευγαρι που ειναι μια χαρα,ευγενικοι,να σε εξυπηρετησουν,να σε βοηθησουν,με τους οποιους κανουμε παρεα.Γενικα η γειτονια μας ειναι πολυ περιεργη γιατι δεν εχουν την απαιτουμενη διακριτικότητα κ γνωριζουν ανα πασα ωρα κ στιγμη την καθε σου κινηση.Αφου ωρες ωρες αναρωτιεμαι μηπως μου εχουν βαλει κοριο μεσα στο σπιτι.Παρατηρουν τι ωρα φεύγεις κ τι ωρα ερχεσαι σπιτι σου,με ποιον μιλας,ερχονται ακαλεστοι κ καθονται ενω εχεις δουλειά κ πρεπει να φυγεις κ αμα τους το πεις βγαινουν κ λενε μ εδιωξε δεν θελει κοσμο ειναι αντικοινωνικη κ κλειστη.Εγω εχω μαθει αλλιως δεν ειμαι ετσι.Θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν ειναι η γειτόνισσα σπιτι της,αν εχει δουλεια ή ορεξη να πιουμε καφε,θα σεβαστω τον χωρο της κ το γεγονος οτι μπορει να μην εχει διαθεση να μιλησει.Επισης αν πχ θελω να ακούσω τραγουδια θα το βαλω χαμηλα να μην ενοχλώ γιατι δεν μου χρωσταει κατι ο καθένας να ενοχλειται απο τα δικα μου ντεσιμπελ.Θα πω καλημερα ακομα κ σε οσους δεν ξερω γιατι μια καλημερα κ ενα χαμογελο σου φτιαχνουν την μερα κ ο αλλος δεν σε νοιωθει απομακρο.Γενικα εχω καποιες αρχες που δεν θελω να τις πατανε ουτε κ γω να τις παραβιαζω γιατι θεωρω οτι ειναι απαραιτητες για να υπαρχουν οι σωστες σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων.
Highlighted
ΝΤΟΚΤΟΡ

μια χαρά τα λες φιλενάδα

διακριτικός και να λέει μια καλημέρα με χαμόγελο

Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Εγω τόσα χρόνια στην ιδια γειτονιά , με προσέχουν και τους προσέχω , με σέβονται και τους σέβομαι , πιο σημαντικό ...λέμε καλημέρα ο ενας στον αλλον , βοηθάει ο ενας τον αλλον , αυτη ειναι γειτονιά , αυτοι ειναι οι γείτονες , σπάνιο πράγμα στις μέρες μας.
Highlighted
ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Τι σημαινει για εσας καλος γειτονας?

Προσωπικα για εμενα καλος γειτονας ειναι αυτος που σεβεται το σπιτι κ την οικογενεια μου,που ειναι διακριτικος,οχι περιεργος κ φλυαρος,που δεν ασχολειται με το τι κανει ο καθενας,που με τον τροπο του προσπαθει να αναβαθμισει την γειτονια μας,που θα με βοηθησει σε περιπτωση αναγκης κ θα μου σταθει στα δυσκολα,που θα κρατησει κ θα τηρήσει καποιους κανονες,που δεν θα εκμεταλλευτει καταστασεις κ που δεν θα υπερβεί καποια ορια.Φυσικα αυτα ισχυουν κ απο την δικη μου μερια ειναι αμοιβαια κ εννοειται πως αν ο γειτονας μου χρειαστει κατι θα ειμαι εκει.Παντα βεβαια με την απαραίτητη διακριτικότητα κ τον σεβασμο της ιδιωτικότητας του αλλου.Θα πρεπει να εχουμε κατανοηση κ να σεβομαστε τις συνηθειες του αλλου στο βαθμο φυσικα που δεν μας ενοχλει,να ειμαστε φιλικοι,ουδετεροι κ να προσπαθουμε να μην μεγαλοποιουμε πραγματα κ καταστασεις.Καποιοι γειτονες εχουν κακες συνηθειες,βριζουν κ γενικα εχουν ασχημη συμπεριφορα.Ακομα κ αυτους θα πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε φιλικα χωρις ομως οι συνηθειες κ η κακη αυρα τους να επηρεάσουν την ισορροπια του σπιτιου μας κ να φθειρουν εμας ή τα παιδια μας.Καλος γειτονας σημαινει πολλα πραγματα καθως κ ενας διαρκης αγωνας να κρατηθουν ο σεβασμος,η υποληψη κ η ευγενεια απεναντι στον γειτονα.

Πειτε μου κ σεις την αποψη σας για το τι σημαινει τελικα καλος γειτονας για εσας.